הטעויות שהכשילו אותי בכל דיאטה ומנעו ממני לרדת במשקל

לרדת במשקל

כל מי שרוצה לרדת במשקל עושה דיאטה. אנשים כל הזמן מחפשים דיאטה כזו או אחרת, כזו שתתן להם את התוצאה הרצויה. אני בדיוק אחת מהן. אני מודה – אני אוהבת אוכל טעים, אוהבת את הטקס של ארוחה משפחתית, אוהבת לבשל וגם להאכיל את המשפחה, אורחים, חברים. בכל אחד מההריונות עליתי כמה עשרות קילוגרמים, פשוט מטורף. מה קרה אחרי זה? קודם נכנסתי לדיכאון, שנאתי להסתכל על עצמי, רציתי לכסות את כל המראות בבית. לא רציתי לקנות לעצמי בגדים חדשים, הלכתי עם בגדי הריון כמה חודשים אחרי הלידה. אבל עשיתי ספורט, עשיתי דיאטה וכמעט חזרתי לעצמי, עד הפעם הבאה. אז הגישה שלי היתה – טוב, לא נורא,הצלחתי בסוף לרדת במשקל אז הכל בסדר.

פתאום מנגנון הספורט והדיאטות הפסיק לעבוד

יש אנשים שהם מרזים בתקופות של מתח ומשברים, אני דווקא שייכת לאלה שעולים במשקל בתקופות כאלה. כל פעם שיש עודף סטרס בחיים – מגיע גם עודף משקל, לא הצלחתי להבין את זה וגם לא לשבור את "המסורת" הזאת. קרו לי כמה דברים בחיים שהוציאו אותי מאיזון בכלל. עברתי ניתוח קשה, הייתי חלשה ולא יכולתי לעשות ספורט. הפסקתי לעשן, עזבתי את העבודה, פתחתי עסק חדש. איבדתי בן אדם יקר מאוד – אבא שלי אשר מת בטרם עת אחרי מאבק עיקש במחלה. החיים שלי נכנסו לספין מטורף והרגשתי שאני מאבדת שליטה על עצמי. הגוף שלי הגיב כהרגלו – עברתי אפילו את משקל ההריון שלי. 

אמרתי לעצמי "אני לא מוותרת". אני בטוחה שיש פתרון, פשוט עוד לא מצאתי אותו. אז התחלתי לחפש. קראתי המון על עלייה וירידה במשקל, על מתח וקורטיזול, על חילוף חומרים, על פחמימות, פליאו ומזונות על שמשפרים את חילוף החומרים. ניסיתי תזונה טבעונית, מצאתי בה כמה דברים שאני ממש אוהבת. זהו אוכל חי ושמח, גיליתי שאני ממש אוהבת קטניות. אבל גם זה לא הביא אותי לאן שרציתי להגיע. הרצוי היה רחוק, והמצוי נשאר ללא שינוי. ניסיתי דיקור יפני וגם טיפול הומאופטי, כי הרגשתי שמשהו לא מתפקד כמו שצריך בגוף שלי. רוצים לנחש מה קרה? נכון. אכזבה ותסכול, זה מה שקרה. נראה היה שאני עושה דברים נכונים על פי ספר אבל תוצאות – אין.

לרדת במשקל

אני רק האמנתי שאסור לי לוותר

מחשבה אחת כל הזמן הציקה לי – "משהו לא בסדר איתי". הרי אני לא נוגעת בכלל בדברים כמו פיצה או בורקסים, לפעמים אני בכלל בקושי אוכלת משהו, וגם מתאמנת בחדר כושר, אז ממה אני משמינה? זה פשוט לא היה הגיוני. אמא שלי שעוסקת בתחום רפואה משלימה בעצמה, קנתה לי ספר על דיאטת 17 יום. היא אמרה – "כל מי שאני מכירה שעשה את הדיאטה הזו הצליח". קשה להתווכח עם הוכחות כאלה, הכרתי עוד אנשים שהצליחו לרדת במשקל בזכות הדיאטה הזו, אז החלטתי גם לנסות. כן, ירדתי 4 קילו ואז נעצרתי ולא קרה כלום יותר, שום התקדמות. בהמשך עליתי את זה בחזרה ועוד הוספתי. אחרי כמה נסיונות כושלים עם דיאטה ורפואה משלימה, החלטתי ללכת לכיוון רפואה קונבנציונלית, אולי באמת משהו השתבש בגוף שלי ואני לא יודעת. עשיתי את כל הבדיקות שיצאו תקינות. לאחר מכן, הלכתי לרופאת משפחה וביקשתי הפניה והמלצה על דיאטנית קלינית. היא רשמה לי שם וטלפון בצירוף הצהרה שלא משתמעת לשתי פנים – "אצלה כל מי שבאמת רוצה לרזות, מרזה.

אני, מעודדת מההבטחה ומלאת מוטיבציה, קבעתי תור והגעתי. על הקיר בחדר של הדיאטנית תלויה התעודה של PhD. ראשית, קיבלתי ממנה מחמאה – "את כל כך יפה, אבל רק עד כאן, חבל", והיא ציירה באוויר עם היד שלה קו בגובה החזה, ממה שהבנתי עד לשם הייתי יפה… מחמאה מוזרה, לא? אחרי תשאול קצר ומסקנה שאני צורכת יותר מדי קלוריות, היא כתבה לי מה לאכול במשך היום. התפריט היה נוקשה כי לא הייתה בו שום אופציה לגיוון. ניסיתי למחות, נעניתי בשלילה. אבל החלטתי לתת לזה ציאנס. בביקור הבא בעוד שבועיים גילינו שירדתי 800 גרם, והיא אמרה שזה מצויין. שוב ניסיתי לבקש גיוון בתפריט, אבל נאמר לי שאם אני רוצה תוצאות, זה מה שאני צריכה לאכול. פשוט אני כאן נשברתי, לא יכולתי להתמיד בזה, וכאן התהליך נעצר.

אולי חיפשתי את זה, אולי פשוט גוגל "שמע" אותי

הרגשתי תסכול, פשוט נמאס לי כבר לנסות דברים ולהתאכזב. אבל ידעתי שיש משהו שכן יכול לעזור לי. אני לא מאמינה שיש מתכונים ופתרונות שמתאימים לכולם, הרי אנחנו שונים אחד מהשני בכל כך הרבה פרמטרים. לכן, כל הפרסומים על דיאטות פלא שהמון אנשים רזו עשרות קילו בחודש פשוט הרגיזו אותי. איך מישהו יכול לטעון שהוא יודע מה יעזור לי אם הוא בכלל לא מכיר את המקרה שלי? יום אחד ראיתי כתבה עם כותרת מעניינת – משהו כמו "מיתוסים שמונעים ממך לרדת במשקל", אני לא זוכרת בדיוק. לחצתי כי זה עניין אותי. לא היתה לי סבלנות לקרוא את הכל, מזל שהיה שם סרטון שהסביר על מה הכתבה. הדבר החשוב ביותר אשר "נחרט" לי במוח היה זה:

זה מה שקורה לי כל הזמן, אז נראה לי שיש להם הסבר, אז המשכתי לראות וגם לקרוא. אנחנו משמינים לא מפני שלא עשינו דיאטה אלא בגלל התנהלות תזונתית לא נכונה. "מה זה אומר בכלל?" – שאלתי את עצמי. ברור היה לי אז שהכתבה היא שיווקית, אבל בכל זאת נראה שהם מבינים בתזונה ובהשמנה. הם טוענים שלאחר ניסיון של שנים רבות עם אנשים בעודף משקל, הם הגיעו למסקנה שיש 12 גורמי השמנה עיקריים אשר בגללם רוב האנשים עולים במשקל. בעצם, אנחנו נחזור להשמין גם אחרי שנרזה בזכות דיאטה כזו או אחרת, כל עוד לא חיסלנו את הסיבה להשמנה. זה כבר נשמע לי יותר הגיוני. קודם צריך לבדוק מה גרם לי להשמין, אחר כך לנטרל את הסיבה הזו כי זאת היתה התנהלות תזונתית לא נכונה ורק אחר כך לבנות הרגלים חדשים. בכתבה היתה הצעה להשאיר פרטים ולקבל שיחה חינם עם אחד המומחים שלהם כדי לבדוק את גורם ההשמנה שלי ספציפית. טוב, מה יש לי להפסיד? נרשמתי וחיכיתי לשיחה. בינתיים, קיבלתי מייל מהם ובו סרטון מאוד מעניין שפתח לי עיניים להרבה דברים שפשוט לא חשבתי עליהם קודם וגם אף אחד לא דיבר על זה.

כאן נפל האסימון - סוף סוף הבנתי למה אני משמינה

בשיחה, הנציג של החברה קודם כל "חקר" אותי, דיי הרבה. ככה הם עובדים – מנתחים קודם את שגרת התזונה הישנה, הקיימת, מזהים את הכשלים, מה גרם להשמנה מהתחלה, בודקים מה היה לא נכון עד עכשיו. אחר כך, בודקים מה הצרכים של בן אדם, סדר יום שלו, העדפות שלו – דברים שדיאטנית קלינית לא שאלה אותי בכלל. רק אחר כך בונים שביל התנהלות חדש מבחינה תזונתית. אבל קודם למדתי ממנו משהו מאוד מעניין. אחד הגורמים להשמנה, לפי מה שהם חקרו, זה חשקים של בן למשהו. יש כאלה שיש להם חשק למתוק, או לבצקים, או כל מני דברים אחרים. הוא הסביר לי שהחשקים מופיעים כי יש חוסרים. בשיחה של פחות משעה, הוא אמר לי מה היה חסר לי בתזונה ולמה בערב בא לי לאכול כל מני דברים שלא כדאי. אנחנו לא באמת צריכים את כל השטויות האלה. ברגע שממלאים את החסר – אין חשקים, ככה זה עובד בגוף. 

ברגע שהבנתי, התחלתי ליישם את מה שהוא אמר לי. עוד לא עבר מספיק זמן כדי לראות האם זה עובד, לדעתי, השיטה שלהם ממש לא מתאימה לאנשים שמחפשים עוד איזו דיאטה שעובדת כדי לרדת עכשיו עוד כמה קילוגרמים. אבל אני כבר לא חיפשתי דיאטה, אני רציתי "לצאת לסיבוב אחרון" – לשנות את ההרגלים, לחסל את הסיבות להשמנה, לרדת במשקל לא בזכות דיאטה אלא בזכות שינוי דפוס התנהגות הלא נכון שלי עם האוכל ולשמור על המשקל לתמיד. .

במקום הזה התחיל השביל החדש ללא דיאטה

אף אחד לא קם בבוקר וחושב "האם אני אצחצח שיניים היום? אולי השבוע לא ושבוע הבא כן?" אנחנו קמים, מצחצחים שיניים וממשיכים את היום שלנו, כי ככה התרגלנו. זאת פשוט התנהלות שאנו רגילים אליה. אחרי שראיתי את הסרטונים שלהם ודיברתי עם יועץ התזונה הבנתי שככה זה אמור להיות גם לגבי האוכל. צריך רק לבדוק מה לא עבד נכון קודם, "לחסל" את הכשלים האלה ואז לבנות שביל התנהגותי חדש. אין צורך יותר בדיאטות וגם אין שום תועלת מהן לטווח ארוך. אני לא רוצה להיות בדיאטה כל החיים, או פעם בכמה שנים. הכל מאוד אישי, אבל אני גיליתי בעקבות השיחה שהיתה לי מה בדיוק היה המכשול שלי שהוציא את הגוף שלי מהאיזון, מה חסר אצלי בתזונה ולמה יש לי חשקים לכל מני דברים "לא בריאים". אני לא אשקר ואגיד לכם שפתאום תוך חודש ירדתי 10 קילו, אין פה שום קסמים מהירים. אבל יש תהליך שהוא נכון, שמוביל בהתמדה את הגוף למשקל התקין שלו. יש לי עוד דרך ארוכה, אבל אני יודעת שהתחלתי אותה והפעם היא נכונה. 

לרדת במשקל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *